Przejdź do treści

Współpraca na rzecz Fabryk Przyszłości

Współpraca na rzecz Fabryk Przyszłości

W dniach 23 - 26 stycznia przedstawiciele Klastra Obróbki Metali i Politechniki Białostockiej uczestniczyli w spotkaniu rozpoczynającym projekt „DigiFoF - Projektanci Fabryk Przyszłości”. Odbyło się w Rumunii, na uniwersytecie w Sibiu. Była to znakomita okazja wymiany doświadczeń pomiędzy partnerami z Austrii, Finlandii, Francji, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Włoch oraz Korei.

Poszczególni partnerzy pokazali swoje doświadczenia w obszarze Przemysłu 4.0. Niezwykle interesującym punktem programu był prezentacji fabryki firmy Continental w Sibiu.

- To co mnie niezwykle zainteresowało, to stworzenie zakładu zatrudniającego 4 300 osób w ciągu 15 lat, gdzie średnia wieku wynosi zaledwie 31 lat. Jest to możliwe dzięki współpracy z uczelnią oraz autorskiego programu przygotowywania kadr w obszarze Przemysłu Przyszłości. Cieszy to, że nasze doświadczenia są spójne i uzupełniają się wzajemnie - mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali.

- Liczymy na efektywną współpracę i już rysują się możliwości kolejnych projektów. Dyskusję wywołało praktyczne zastosowanie cobotów, które były również już dwukrotnie prezentowane na Grupach Zaawanasowanej Współpracy w KOM. Ciekawostką były także mobilne roboty wykorzystywane przy produkcji elektroniki - relacjonuje Janusz Poulakokwski, dyrektor biura KOM.

Wartość projektu, finansowanego przez Komisję Europejską i trwającego do końca 2021 roku, wynosi 1 mln euro.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.

Eramus