Przejdź do treści

W grupie siła - KOM na targach Warsaw Industry Week

WIW

Kilkanaście firm członkowskich Klastra Obróbki Metali wzięło udział w Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week (13-15 listopada 2019 r.). To już kolejna edycja imprezy odbywającej się od 2016 roku w halach Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy. Byli tu wystawcy nie tylko z Polski, ale i innych krajów europejskich czy nawet azjatyckich - łącznie blisko 360, a ponadto przeszło 10 tysięcy odwiedzających. Ekspozycja KOM wyróżniała się szczególnie - stoisko ze stanowiskami dla poszczególnych przedsiębiorstw liczyło kilkaset metrów kwadratowych. Poszukiwaliśmy partnerów biznesowych, kontrahentów, kooperantów.

Na wspólnym stoisku, wraz z Klastrem Obróbki Metali, dominowali przedsiębiorcy z województwa podlaskiego, choć dołączyli też i z innych regionów.

Oto oni: Alnea (Warszawa), Automatic Letter Bender (Białystok), PPH Demex (Augustów), Darmet (Białystok), D-Tech (Białystok), Alex Electro (Białystok), Global Technik (Bydgoszcz), Jazon (Białystok), Kuka (Warszawa), Lean Systems (Wasilków), Moose (Białystok), Neotech (Białystok), Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna (Suwałki), Szatkowski (Bydgoszcz), Technology Applied (Białystok), Tock Automatyka (Białystok), Uibs Teamwork (Gliwice), Warszawskie Zakłady Mechaniczne PZL WZM (Jawczyce), Zakrem (Grajewo).

- Z tego co wiem, mieliśmy największą kolektywną prezentację na targach WIW 2019, zarówno w koncentracji geograficznej, jak i branżowej, zrzeszającej  firmy określonego profilu - stwierdza Janusz Poulakowski, dyrektor Biura klastra Obróbki Metali, odpowiedzialny za internacjonalizację. - Cieszy to, że na tle Polski Podlasie odznacza się i zdolnościami aktywizacji na polu gospodarczym, jaki i posiadanym potencjałem technologicznym. Obrany kilka lat temu model promocji w ramach klastra działa, zaczyna przynosić wymierne korzyści, a dzięki możliwemu wsparciu działań z naszego samorządu możemy robić to szybciej i skuteczniej.

Zaznaczmy, że firmy uczestniczące w prezentacji z inicjatywy KOM otrzymały wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ich wystąpienie było współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Według Poulakowskiego powinnością aktywnych organizacji i firm jest udział w tego typu imprezach. Dlatego, by być na bieżąco ze zmianami i nowinkami - tymi technologicznymi i tymi "miękkimi" w naszej przemysłowej. Targi to doskonały warsztat i poligon, aby się z nimi zapoznać.

- Oczywiście przede wszystkim szukaliśmy zleceń kooperacyjnych dla klastrowiczów, promowaliśmy ich produkty i usługi, jako koordynator szukaliśmy też instytucjonalnych partnerów do współpracy przy projektach rozwojowych - relacjonuje dyrektor.

Odnosi się przy tym do inicjatywy wystawienia się grupy przedsiębiorców.

- Razem można więcej. Może to brzmi jak banał dobrze wyglądający na folderach, jednak jesteśmy żywym dowodem na to, że taka forma  współpracy jest skuteczna. W ciągu ostatnich kilku lat lat zrobiliśmy sporo dużych kroków do przodu. Mam na myśli klaster jako całą grupę przedsiębiorców. W grupie tworzymy inną siłę oddziaływania, jeśli chodzi o potencjał technologiczny, ofertę, widoczność i rozpoznawalność. Coraz częściej trafiają do nas propozycje współpracy z zagranicznych organizacji - tłumaczy.

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week rozpoczęły się w środę, 13 listopada. Trwały do piątku, 15 listopada.

Podczas wystawy odbyły się "Warsztaty Menadżera", organizowane przez KOM.

W wykładzie pt. "Jak sprzedawać do Azji? Okiem praktyka", udział wzięli prelegenci: Senaka Rajapakse (Ambassador at Large United Nations Human Right Council; Sri Lanka) oraz Hubert Drabik (Asean/Arf Business Council Poland). Z kolei "Nowy budżet Unii Europejskiej. Wyzwania przed polityką klastrową i rozwojem przemysłu", to tytuł panelu eksperckiego z udziałem: Marty Mackiewicz z Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Mariusza Citkowskiego (eksperta ds. klasteringu, Uniwersytet w Białymstoku), Sebastiana Rynkiewicza, koordynatora Klastra Obróbki Metali.

Kulminacją było wystąpienie Marcina Prokopa pt. "Czas zmian. Jak je oswoić i jak z nich skorzystać?".