Przejdź do treści
  biuro@metalklaster.pl       +48 85 722 24 56
UE

Spotkanie w Malow - ostatnie GZW TECH w 2022 roku

Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania

Ostatnie spotkanie GZW TECH pod tytułem „Robotyzacja & cyfryzacja a kompetencje pracowników”odbyło się w o końcówce listopada w firmie MALOW. W wydarzeniu wzięło udział 50 osób. 

MALOW gospodarz spotkania jest jednym z największych w Europie producentów mebli metalowych. Stawiane sobie cele realizuje poprzez dostarczanie klientom wysokiej jakości wyrobów, a zróżnicowane oczekiwania odbiorców są zaspokajane dzięki innowacyjności i otwartości pracowników. Od lat jest również członkiem Klastra Obróbki Metali. 

Część merytoryczna spotkania odbyła się w Sali konferencyjnej Centrum Wystawowym MOD. Malow Open Days to wystawa zorganizowana na wzór targów na terenie przedsiębiorstwa w hali M5, na powierzchni ok. 1500 m2. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania zgromadzonych uczestników przemówieniem prezesa zarządu Klastra Obróbki Metali Sebastiana Rynkiewicza, który podkreślił, że spotkania Grupy Zaawansowanej Współpracy Technologicznej są bardzo istotne i korzystnie wpływają na rozwój oraz kooperację wewnątrz klastra. Następnie głos zabrał prezes firmy Malow Roman Kaleta, który opowiedział o obecnej sytuacji przedsiębiorstwa. Zaprezentował gamę produktową, podkreślił jak rozwój automatyzacji w przedsiębiorstwie wpłynął na możliwości wytwórcze firmy. Rys historyczny od powstania firmy poprzez otwarcie oddziałów i rozbudowę siedziby omówił założyciel i współwłaściciel grupy Litpol i Malow Henryk Owsiejew.

Kolejnym punktem spotkania był panel dobrych praktyk, który umożliwia prezentację firm podczas organizowanych spotkań Grupy Zaawansowanej Współpracy Technologicznej. Prezentację firmy członkowskiej ERKO poprowadził Marcin Mulson menadżer rozwoju rynku przemysłowego, który szeroko opowiedział o trzech głównych filarach działalności przedsiębiorstwa. ERKO jest jednym z kluczowych dostawców w branży elektrotechnicznej. Wyróżnia się dbałością o najwyższą jakość wyrobów i obsługą klientów. Ze względu na dynamikę rozwoju i segmentację rynku przedsiębiorstwo stworzyło dywizje produktowe: Electro, Aero, Robotics. Electro, najliczniejsza dywizja produktowa to złączki kablowe i narzędzia, Areo skupia się na częściach dla przemysłu lotniczego oraz Robotics, czyli rozwiązania automatyzacji produkcji. Automatyzuje procesy między innymi montaż, składanie, obróbka metali, czyszczenie czy etykietowanie, klejenie i wiele innych skupiając się na analizie potrzeby klientów, projektuje, buduje, uruchamia oraz serwisuje zautomatyzowane linie produkcyjne. 

Kolejne wystąpienie w panelu dobrych praktyk należało do firmy zewnętrznej KUKA, której rozwiązania są stosowane w przedsiębiorstwie Malow. Patryk Czarnecki Technical Sales Support & Application Engineer przedstawił historię KUKA oraz omówił gałęzie przemysłu, w których przedsiębiorstwo wdraża swoje rozwiązania. Kluczowymi są między innymi automotive, roboty, gniazda oraz serwis dla inteligentnej automatyzacji również automatyzacja logistyki napędzana robotami i rozwiązania do zarządzania lekami. Ciekawym punktem prezentacji było omówienie działania centrum szkoleniowego, w którym to można szeroko zapoznać się z gamą produktową i przejść szkolenia w zakresie programowania, serwisów elektrycznych i mechanicznych, odbywają się w nim także szkolenia dla działów UR czy operatorów.

W dalszej części spotkania wystąpił ekspert Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości Marek Ostafil, który opowiedział o tematyce cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach. Prelegent szeroko przedstawił zagadnienia związane z codziennym użytkowaniem systemów oraz omówił problemy z jakimi można się spotkać w przedsiębiorstwach wysoko zrobotyzowanych i zautomatyzowanych. Prelegent podkreślił jak ważnym tematem jest cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw w dobie Przemysłu 4.0. Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości była partnerem spotkania. 

Drugim partnerem wydarzenia była Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach, która jest regionalną organizacją samorządu gospodarczego działającą na terenie województwa podlaskiego. Jednym z głównych celów statutowych Izby Przemysłowo – Gospodarczej jest reprezentowanie interesów gospodarczych zrzeszonych w niej członków przede wszystkim wobec, organów administracji rządowej, organów samorządu terytorialnego oraz innych organizacji; pogłębianie i wzmacnianie więzi gospodarczych pomiędzy przedsiębiorcami, zachęcanie do podejmowania wspólnych przedsięwzięć i wymiany doświadczeń biznesowych, promowaniu przedsiębiorców i dobrych praktyk biznesowych oraz wsparcie dla prowadzonej działalności.

Po części prezentacyjnej uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do spaceru po Centrum wystawowym MOD - Malow Open Days. Wystawa ta zorganizowana została na wzór targów na terenie przedsiębiorstwa, gdzie można zobaczyć bogatą ofertę mebli metalowych, nowości, archiwalne fotografie z kluczowych dla przedsiębiorstwa wydarzeń, wydane dotąd katalogi i maszyny, które zakończyły produkcję na halach. Galerie obrazów i wystawa „Suwałki na starej fotografii” znakomicie ozdabiają wystawę.

W kolejnej części spotkania uczestnicy GZW zostali zaproszeni do odwiedzenia parku maszynowego przedsiębiorstwa Malow w hali produkcyjnej Malow 4. Podczas przejścia przez produkcję pracownicy firmy opowiadali o procesie produkcyjnym tworzenia szaf metalowych oraz o używanych technologiach w przedsiębiorstwie do najnowszych należą zrobotyzowane linie produkcyjne w zakresie gięcia, cięcia, wykrawania, zgrzewania oraz montażu. Podczas przejścia przez produkcję uczestnicy spotkania mogli szerzej porozmawiać o zrobotyzowanych liniach, które zostały zaprojektowane i wykonane przez członka Klastra Obróbki Metali firmę Jazon oraz firmę KUKA. Przedstawiciele firm zaprezentowali funkcjonowanie zrobotyzowanego stanowiska do montażu elementów wewnątrz korpusów szaf metalowych.

Ostatnia prelekcja należała do eksperta partnera wydarzenia Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości Piotra Świderskiego. Prezentacja pt. „Automatyzacja i robotyzacja linii, a kompetencje pracowników” omawiała zagadnienia dotyczące kompetencji pracowników w dobie automatyzacji przedsiębiorstw. Spotkanie dopełniła dyskusja, podczas której uczestnicy spotkania podkreślili ważność poruszanych tematów podczas spotkania GZW TECH.

 

Było to ostatnie spotkanie Grupy Zaawansowanej Współpracy Technologicznej w tym roku kalendarzowym. W 2022 roku odbyło się 6 takich spotkań - łącznie zgromadziły one ponad 200 osób. GZW TECH to spotkania cieszące się największym zainteresowaniem wśród wszystkich organizowanych wewnątrz klastra wydarzeń. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie okazją do organizacji jeszcze większej ilości przestrzeni do wymiany doświadczeń i wiedzy. Kolejne spotkania już wiosną w 2023 roku! Informować o spotkaniach będziemy jak zawsze w naszych social mediach: Facebook.

 

Tekst: NT, JR.