Przejdź do treści

„Przemysł 4.0 – Wyprzedź konkurencję” – relacja z wydarzenia

„Przemysł 4.0 – Wyprzedź konkurencję”
„Przemysł 4.0 – Wyprzedź konkurencję”

6 kwietnia odbyło się wydarzenie zorganizowane przez Region Podlaski Banku Gospodarstwa Krajowego, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Klaster Obróbki Metali. Wydarzenie pt. „Przemysł 4.0 – Wyprzedź konkurencję” zorganizowano w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. 

 

Transformacja cyfrowa oraz przemysł 4.0 to zagadnienia cieszące się dużym zainteresowaniem. Istotą cyfrowej transformacji jest tworzenie nowych sposobów działania i modeli biznesu opartych o rozwiązania IT. Pogłębienie wiedzy na ten temat jest zatem priorytetem dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoje organizacje w oparciu o najnowsze trendy. 

 

Uczestników spotkania powitała Dyrekcja Regionu Podlaskiego BGK. Pierwsza, po uroczystym otwarciu wydarzenia, prelekcja należała do eksperta Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości Piotra Kaczmarka-Kurczak. Wystąpienie pt. „Transformacja w kierunku Przemysłu Przyszłości” dotyczyło teoretycznych aspektów adaptacji przedsiębiorstw do rynku przyszłości, ale również prezentowało praktyczne przykłady dostosowań, skalowania produkcji i personalizacji produktów, które są odpowiedzią na potrzeby rynku. Ekspert Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości odpowiedział na pytanie dot. trendów jakie kształtowały się będą w Polsce i na świecie w najbliższych latach:

 

- Tworzymy aktualnie Trendbook, w którym analizujemy trendy dotyczące przemysłu przyszłości. W Polsce ewidentnie trendem jest cyfryzacja w rozumieniu gromadzenia danych, czyli transformacja numer 2. To jest gorące zagadnienie wśród przedsiębiorstw, bo one same czują jak mało wiedzą na temat tego jak działają i funkcjonują. Natomiast na świecie zdecydowanie jest to wykorzystanie tak zwanych rozwiązań algorytmicznych, czyli sztuczna inteligencja, autonomiczne podejmowanie decyzji i łączność ludzi z maszynami. Kolejnym ciekawym trendem jest wizualizacja danych, bo managerowie są zalewani ogromną ilością danych, w związku z tym ich dobra prezentacja, tak by ludzi rozumieli co pokazują dane wykresy, będzie potężnym trendem, ale też wyzwaniem jakie stoi przed przedsiębiorcami. 

 

Po przerwie kawowej swoje prelekcji mieli przedstawiciele Klastra Obróbki Metali. W panelu pt. „Praktyczny wymiar cyfryzacji – szanse, problemy, realia” wystąpili:

 

- Janusz Poulakowski, Dyrektor Operacyjny KOM,

- Jan Zadykowicz, Prezes Zarządu Jazon Sp. z o.o., firmy członkowskiej KOM, 

- Dorian Młodzianowski, Prezes Zarządu D-tech Sp. z o.o., firmy członkowskiej KOM, 

- Marek Karabowicz, Dyrektor ds. Konstrukcji i Budowy Maszyn Neotech Sp. z o.o., firmy członkowskiej KOM. 

 

Przedstawiciele Klastra na przykładzie reprezentowanych przedsiębiorstw omówili rozwiązania przemysłu przyszłości jakie posiadają w swoich firmach. Dyrektor Operacyjny KOM zaprezentował działalność Klastra w zakresie Przemysłu 4.0. Przedsiębiorcy prezentowali efekty klastrowej współpracy, dzięki której wdrożyli szereg innowacji w swoich organizacjach.

 

- Wreszcie doszliśmy do momentu, w którym o Industry 4.0 i czwartej rewolucji przemysłowej zaczynamy mówić w praktyce, bez teoretycznych zawiłości. Pokazujemy o co w tym tak naprawdę chodzi. Takie spotkania pokazują czym w praktyce jest zagadnienie przemysłu 4.0 i to chyba najlepsze podsumowanie tego wydarzenia. Zdecydowanie warto w takich wydarzeniach brać udział. – tak spotkanie podsumował jego uczestnik Jarosław Kozak – właściciel firmy Technology Applied zajmującej się drukiem 3D. 

 

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników i zakończyło się bezpośrednimi konsultacjami z ekspertami Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości. Wydarzenie było jednym ze spotkań z cyklu promującego rozwiązania przemysłu 4.0, które odbywają się w całej Polsce. 

 

 

 

NM - KOM