Przejdź do treści

Potencjał Klastra na Targach ITM-Subcontracting

Widok z góry

Tegoroczne targi ITM (Innowacje-Technologie-Maszyny) – Subcontracting to druga edycja tego wydarzenia po pandemii COVID-19. Jedne z największych targów przemysłowych w Polsce odzyskują siłę i wracają do dawnej świetności. W tym roku we wspólnym wystąpieniu Klastrowym wzięły udział 4 firmy członkowskie. 

Wspólne wystąpienie firm na targach razem z Klastrem to wieloletnia tradycja wśród naszych Klastrowiczów. Tegoroczną wspólną przestrzeń zajmowało 4 firmy członkowskie:

NNT to firma z Gdańska, która jest ekspertem w dziedzinie badania stanu naprężenia w materiałach stalowych. Metody wykorzystywane przez przedsiębiorstwo pozwalają na kompleksową ocenę stanu konstrukcji i są komplementarne do uznanych metod badań nieniszczących.

Zakrem Grajewo to przedsiębiorstwo zajmujące się różnego typu rozwiązaniami dla transportu. Produkuje wózki transportowe, wózki do palet, platformowe oraz taczkowe, a także urządzenia warsztatowe, drabiny i regały. Asortyment produktów jest bardzo bogaty, a lata doświadczenia w branży pozwały również na rozwinięcie oferowanej oferty usługowej o obróbkę i skrawanie metali, cięcie laserem oraz malowanie proszkowe. 

SOLIDEXPERT od początku działalności tej firmy jej pracownicy dokładają wszelkich starań, by na pierwszym miejscu była doskonała znajomość oferowanych rozwiązań. Dlatego zdecydowana większość ponad 100 osobowego zespołu to inżynierowie, specjaliści w swojej branży. Firma dostarcza rozwiązania CAD/CAE/CAM/PDM/PLM/ERP. Dodatkowo tworzy autorskie rozwiązania programistyczne, wykonuje na zlecenie obróbkę CNC oraz buduje stanowiska zrobotyzowane.

Plmexpert, dawniej CADExpert specjalizuje się w cyfryzacji zakładów produkcyjnych. Dostarcza Klientom gotowe rozwiązania, wdraża je oraz daje wsparcie ekspertów autoryzowanego centrum kompetencyjnego PLMEXPERT. Na rynku firma jest od ponad 30 lat, a od ponad 15 tworzy i wdraża systemy DMS, PDM, PLM do zarządzania dokumentacją techniczną oraz procesami pracy w zakładach produkcyjnych.

W pierwszym dniu targów nie brakowało ciekawych dyskusji oraz tradycyjnej ceremonii rozdania nagród za najciekawsze stoiska i wyjątkowe projekty. 

Jakie rozwiązania wdrożyć na początku drogi do Przemysłu 4.0? Dlaczego automatyczne zbieranie danych produkcyjnych może pomóc zwiększyć konkurencyjność? Jak poprawić efektywność produkcji? To tylko część pytań, na które odpowiadali eksperci podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE. W Kongresie Industry NEXT udział wziął również Prezes KOM – Sebastian Rynkiewicz.

Podczas tegorocznych targów Sieć Badawcza Łukasiewicz – PIT został laureatem nagród Złoty Medal oraz Wybór Konsumentów za rozwiązanie: „Prasa i prasoowijarka do zbioru pasz objętościowych w cylindryczne bele z systemem monitorowania i oddziaływania na proces ich tworzenia”. Projekt zrealizowano w Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej z firmą klastrową Metal-Fach Sp. z o.o. 

Drugi i trzeci dzień targów był najbardziej intensywny. Zdecydowanie to właśnie w tych dniach zwiedzających było najwięcej. 

- Trzeciego dnia targów odbyliśmy najwięcej interesujących rozmów. Spotkaliśmy wielu swoich obecnych klientów oraz nawiązaliśmy kilka rokujących kontaktów – targi uważam za udane, w przyszłości zamierzamy kontynuować misję targową z Klastrem. - tak wyjazd na targi ocenia Stefan Wysocki Lider Zespołu Handlowego w firmie SOLIDEXPERT.

Kolejnym dniom targów również towarzyszyły Klastrowe wystąpienia. 2 czerwca w panelu Poznaj paszport do Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach z produkcją seryjną i dedykowaną wystąpili Marek Jarosz Prezes Zarządu PLMEXPERT oraz Sebastian Rynkiewicz Prezes Zarządu KOM. W wystąpieniu pod tytułem „Systemy IT – PLM/PDM w projektowaniu produkcji dedykowanej i wariantowej „Cobot IT” na miarę Industry 4.0” opowiadali o możliwościach jakie systemy PLM/PDM dają przedsiębiorstwom.

- Zdecydowanie czuć spadek liczby zwiedzających i wystawców po pandemii. Targi to nadal jednak dobra platforma do spotkań z obecnymi i potencjalnymi klientami.  Atmosfera targów sprzyja dobrym spotkaniom biznesowym – Ci, którzy są już od lat obecni na targach są tutaj nadal, ale tego „nowego narybku” trochę brakuje. Z naszej perspektywy jednak nie tylko zwiedzający, ale i firmy, które się wystawiają są interesujące. Tutaj doskonale widać kto stawiaja na rozwój.  Łatwo zobaczyć kto ma spore zaplecze, nowoczesne maszyny i roboty w swojej ofercie, a to takie firmy są właśnie naszymi potencjalnymi klientami na system zarządzania PRO.FILE - także z tego punktu widzenia ja jestem zadowolony z naszej obecności tutaj. – Marek Jarosz Prezes Zarządu PLMEXPERT. 

Dziękujemy firmom wystawiającym się z nami za zaufanie! Kolejne targi na jakich wystawiamy się wspólnie to VI Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, które odbędą się w dniach 7-9 listopada 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczo Kongresowym Ptak Warsaw Expo.